top of page
IMG_20250402_180623_edited.jpg

WETBEINGS

Aukštumala – gyvasis pelkių pasaulis, pasakojimai ir rūpestis 

PROJEKTO TRUKMĖ

Projekto pradžia – 2025 01 15

Projekto pabaiga – 2025 06 30

PROJEKTO VERTĖ

 

Bendra projekto vertė – 23 531,00 EUR

Projektą finansuoja 

Allianz Foundation (Vokietija)

ir projekto partneriai

Projekto tikslas – sujungti skirtinguose pasaulio regionuose ir bendruomenėse sukauptas žinias bei įgytą patirtį gyvenant pelkėse ir (ar) greta jų – nuo protėvių patirties iki mokslo, nuo pelkių naikinimo ir intensyvaus jų naudojimo iki gamtosaugos ir ekologinio švietimo iniciatyvų bei pelkių žavesio įkvėpto šiuolaikinio meno.

WETBEINGS projektą įkvėpė garsioji C.A. Weber monografija „Apie Aukštumalos aukštapelkės Nemuno deltoje augaliją ir vystymąsi lyginant su kitomis Žemės aukštapelkėmis. Biologinė, istorinė ir geologinė studija“ (Weber, C. A., 1902: Über die Vegetation und Enstehnung des Hochmoors von Augstumal im Memeldelta mit vergleichenden Ausblicken auf andere Hochmoore der Erde. Eine formationsbiologisch-historische und geologische Studie. Berlin, 252 p.), aprėpianti ne tik išsamius šios aukštapelkės gamtinių vertybių ir ypatybių tyrimus, bet ir užsimenanti apie XIX a. pab. Rytų Prūsijos sudėtyje buvusios Mažosios Lietuvos gyvenimą. Aukštumalos pelkė labai svarbi visai pelkėtyros mokslo raidai, nes tai pirmoji pasaulyje detaliai moksliškai ištirta ir chrestomatine tapusioje monografijoje aprašyta aukštapelkė. Tad ir dabar pelkių tyrėjai Aukštumalą švelniai vadina pelkėtyros lopšiu bei pripažįsta kaip klasikinę vietą (lot. locus classicus).

​WETBEINGS pasitelkia menines, mokslines, tarpdisciplinines ir bendruomenines praktikas, kuriomis skatina visuomenę geriau pažinti mūsų pelkes ir durpynus, suvokti jų svarbą bei atsikratyti klaidingų stereotipų. Projektas skatina įveikti nepagrįstas baimes, suvokti pelkių teikiamas ekosistemines paslaugas ir jų naudą – nuo aplinkos išsaugojimo ir tvaraus jos naudojimo iki jutiminio ir kūrybinio ugdymo. Šlapynės nėra kliūtis progresui, o priešingai – gyvybinga ekosistema, kuri prisideda prie žmonių ir gamtos harmonijos. Tik tą reikia suprasti. Atėjo metas atsisakyti pasenusio požiūrio kad, tik nusausinta ir sunaikinta pelkė yra gera pelkė“ ir žmonijos progresas“. Šlapios ir gyvybingos pelkės visuomenei nėra gerovės trikdis, o mūsų ir pelkėse gyvenančios gyvybės sveika ateitis. Mums tereikia išmokti jas gerbti, kaip gerbė mūsų protėviai!


WETBEING buria menininkus, tyrėjus, pelkių ir durpynų savininkus ir valdytojus, gamtosaugininkus, prie pelkių ir jose gyvenančius, dirbančius ir pelkininkų kultūrą kuriančius žmones. Projekto metu vyks du tarpdisciplininiai simpoziumai su internetinėmis transliacijomis, moksliniais ir praktiniais pranešimais, ekskursijomis, pelkių dirbtuvėmis, pokalbiais ir pasakojimais bei juos lydinčia radijo programa, kurioje integruotos pelkių ir kitų durpynų istorijos ir jų garsai. Programa skirta įvairioms auditorijoms. Renginai vyks lietuvių ir anglų kalbomis. 

Numatyti renginiai:

   1. Nuotolinis renginys – Pelkių gyvojo pasaulio ir kultūrinio gyvenimo pažinimo patirtys,

       2025 m. balandžio 26 d.

   2. Seminaras prie Aukštumalos pelkės „Durpynų gamtinė prigimtis, kultūra, menas, mokslas ir

       gyvenimiškoji patirtis Aukštumaloje ir greta jos“ – 2025 m. gegužės 31 – birželio 2 d.

bottom of page