top of page

Kamariškių dvaras vėl sukvietė savanorius: atkuriama erdvė žmogui ir biologinei įvairovei

Atnaujinta: 2023-12-14


20Balandis – aplinkos tvarkymo metas, kviečiantis pasirūpinti mus supančia aplinka: surinkti tai kas netikėtai iškritę ar piktybiškai išmesta ir pamiršta, sutaisyti tai kas dėl laiko sulūžę ar sunykę, o gal piktavališkai sunaikinta, sutvarkyti tai kas sujaukta ir padėti gamtai – genėti žmogaus sodintus medžius ir krūmus, saugoti varliagyvius ir kitus gyvūnus, gaminti ir kelti inkilus paukščiams ar šikšnosparniams, na ir mums patiems... tai puiki galimybė palikti minkštus fotelius ir žydruosius ekranus, pabūti gamtoje ar lauke, ir bent šiek tiek pajudėti bei „akis paganyti“ ne virtualioje erdvėje...


Kamariškių dvaro ir jo aplinkos prikėlimui gyvenimui dar reikės daug pastangų, daug darbo rankų, nemažai lėšų ir... neabejotinai – užsispyrimo... Užduotis tikrai nei iš lengvųjų, bet jaunatviškas entuziazmas daug ką gali nuveikti. Tad įpusėjus balandžiui iš griuvėsių atkuriamame Kamariškių dvare (Zarasų r.) vėl rinkosi talkininkai. Aplinką tvarkė Kamariškių dvaro bendruomenės ir VšĮ „Inovatorių slėnis“ sukviesti gausūs talkininkai ne tik iš Zarasų rajono ar kitų Lietuvos kampelių, bet ir darbštus jaunimas iš užsienio – Italijos, Ukrainos, Turkijos... Visiems buvo ką veikti: veikė mažutis inkilų gamybos fabrikėlis (vadovaujant mediniai.lt), surinkta nemažai per kelis dešimtmečius apleistame dvaro parke kelis dešimtmečius susikupusių šiukšlių (stiklo, batų, statybinių atliekų ir dar visokiausių net neįsivaizduojamų ar sunkiai įsivaizduojamų dalykų), perkrauta nemažai plytų, sukalti laiptai, genėti medžiai ir krūmai, tvarkytos niūriaspalvio auksavabalio buveinės ir tvenkinių pakrantės, o žiemavietėse „užstrigę“ varliagyviai perkelti arčiau nerštui tinkamų vandens telkinių.

Mes „Pelkių atkūrimo ir apsaugos fondo“ komanda rūpinomės gamtos vertybių apsauga: kruopščiai genėjome įspūdingąją dvaro guobą, kirtom ir valėm krūmynus, prižiūrėjome varliagyvių ir niūriaspalvio auksavabalio buveinių tvarkymo darbus, padėjom dvaro rūsiuose surinktus varliagyvius saugiai perkelti arčiau nerštaviečių – lauksime naujos varliagyvių kartos.

Džiugu, kad jauniems žmonėms rūpi ne tik kultūros, bet ir gamtos paveldo apsauga. Taip atsakingai kuriama išskirtinė lėto gyvenimo („SLOW living“) erdvė istorijos ir gamtos apsuptyje.


Renginys vyko tarptautinio projekto „LLI-476 Išsaugok praeitį ateičiai“ partnerių iniciatyva.


Projektas “Vandens telkinių Latvijoje ir Lietuvoje ekologinių sąlygų pagerinimas” („LLI-476 Išsaugok praeitį ateičiai“ )


2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programa.

Projekto bendra vertė – 1 030 848,12 Eur, iš jų – bendrasis Europos regioninės plėtros fondo finansavimas – 876 220,89 Eur.


Projekto tikslas – padidinti organizacijų, dalyvaujančių istorinių parkų atkūrimo ir jų priežiūros veiklose, pajėgumus Šiaurės Rytų Lietuvos ir Latgalos regionuose pasitelkiant modernias ir plačiai apimančias teritorijų tvarkymo nuostatas, apjungiančias istorines, gamtos ir biologinės įvairovės bei kaimiškojo kraštovaizdžio vertybes ir aspektus.


​Straipsnis parengtas naudojant Europos Sąjungos finansinę paramą. Už turinį atsako VĮ Pelkių atkūrimo ir apsaugos fondas. Straipsnio turinys nebūtinai atitinka oficialią Europos Sąjungos poziciją.


Programos tinklapis www.latlit.eu.

ES tinklapis www.europa.eu.79 peržiūros0 komentarų

Comments


bottom of page