top of page

Praktiniam seminarui "Istorinių dvarų parkų biologinės įvairovės priežiūra" pasibaigus

Atnaujinta: 2022-09-29


Šių metų rugsėjo 8–9 d. Antalieptėje (Lietuva), Kamariškėse (Lietuva) ir Preiliuose (Latvija) vyko tarptautinis praktinis seminaras – lauko dienos „Istorinių dvarų parkų biologinės įvairovės priežiūra ir tvarkymas“, subūręs daugiau kaip 50 dalyvių iš Lietuvos ir Latvijos: istorinių dvarų savininkus ir valdytojus, savivaldybių darbuotojus, gamtos ir kultūros paveldo bei saugomų teritorijų specialistus, muziejininkus, aplinkos apželdinimo praktikus, arboristus, nevyriausybinių organizacijų atstovus bei kitų sričių specialistus.


Dviejų dienų trukmės seminaras dalyviams neleido nuobodžiauti. Pirmosios dienos programa suteikė ne tik žinių, bet ir pramogų. 2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos projekto “Vandens telkinių Latvijoje ir Lietuvoje ekologinių sąlygų pagerinimas, LLI-476 Išsaugok praeitį ateičiai“ vadovė Inese Matisane seminaro dalyvius supažindino su projekto tikslais, veiklomis ir pasiekimais. Projekto teritorijose Lietuvoje (5) ir Latvijoje (3) atliktus biologinės įvairovės tyrimus ir jų rezultatus bei įgyvendintas ar vis dar įgyvendinamas biologinės įvairovės būklės pagerinimo priemones pristatė VšĮ Pelkių atkūrimo ir apsaugos fondo specialistai. Anonsuotas projekto leidinys – metodinė priemonė, skirta istorinių dvarų parkų biologinės įvairovės palaikymui, atkūrimui ir priežiūrai. Gerąja patirtimi kaip saugoti ir puoselėti dvarų parkų biologinę įvairovę pasidalino Renavo dvaro sodybos direktorius Deividas Makavičius ir muziejininkė Nomeda Vėlavičienė.


Įprastus seminarams pranešimus keitė kiek aktyvesnės veiklos intarpai. Seminaro dalyviai turėjo galimybę stebėti medžių lajos genėjimo ir sutvirtinimo jungtimis darbus (praktinė aukštuminė medžių priežiūros demonstracija) Antalieptės parke bei pasiklausyti UAB “Balta laja” arboristų – sertifikuotų medžių priežiūros specialistų – patarimų apie brandžių medžių priežiūrą.


Verta buvo susipažinti ne tik su buvusio Antalieptės basųjų karmelitų vienuolyno istorija, bet ir šiuo metu vienuolyno patalpose įsikūrusios VšĮ “Įnovatorių slėnis” socialinėmis veiklomis; apžiūrėti šios organizacijos iniciatyva iš griuvėsių atkuriamą Kamariškių dvaro aplinką, išklausyti jo istoriją bei bandyti įsivaizduoti jo švietėjišką ateitį atokiame Zarasų rajono pakraštyje, kur net mobilaus ryšio tiekėjai pasveikina atvykus į Latviją.


Na, o temstant kartu su smalsiais šikšnosparnių mėgėjais, susirinkusias ne tik iš Zarasų rajono apylinkių, bet ir Vilniaus, dalyvavo „tiesioginėje pamokoje“ kaip iškelti šikšnosparniams inkilus ir tirti šių skraidančių žinduolių paslaptis naudojant ultragarso detektorius bei išklausė Šikšnosparnių apsaugos Lietuvoje draugijos pirmininko Deivido Makavičiaus paskaitą „Susipažinkite šikšnosparniai“.


Antroji seminaro diena, prasidėjusi netikėta atrakcija – greituoju blynų kepimo maratonu ir jau suplanuota kelione autobusu į Preilius (Latviją), seminaro dalyviams suteikė galimybę susitikti su Preilių krašto savivaldybės meru Ārijs Vucāns. Dalyviai vienu įkvėpimu išklausė Preilių dvaro komplekso ir parko vadovės Sanda Čingule-Vinogradova pranešimą apie iššūkius ir atsivėrusias galimybes atkuriant ir tvarkant šio dvaro parką. Gamtinių išteklių departamento vadovė Augšdaugavos krašto savivaldybėje Jolanta Bāra pristatė pranešimą apie aplinkai draugišką istorinio parko tvarkymo patirtį Augšdaugavos rajone.


Kad renginys pateisintų „lauko dienų“ vardą seminaro dalyviai suskubo į Preilių dvaro parką susipažinti su jo kultūros ir gamtos vertybėmis bei nuveiktais darbais biologinės įvairovės išsaugojimui: specialias ženklais pažymėtais ir kvalifikuotų arboristų sutvarkytais medžiais, išvalytais ir atkuriamais vandens telkiniais, įrengtomis žiemavietėmis varliagyviams, iškeltais inkilais paukščiams, pastatytais viešbučiais vabzdžiams ir kt.


Tikimės, kad seminaro dalyviai pasisėmė naujų žinių bei idėjų arba bent jau pagilino turėtąsias.


Seminaro pranešimai:


  • Projekto “Save past for the future” pristatymas, Inese Matisane, projekto vadovė, Preilių rajono savivaldybė

1. Project No LLI- 476 SAVE PAST FOR FUTURE I.Martisane
.pdf
Atsisiųsti PDF • 7.59MB

  • Projekto metu įgyvendintos priemonės ir veiklos, Nerijus Zableckis, VšĮ Pelkių atkūrimo ir apsaugos fondas

2. Activities_implemented_SAVE_PAST_for_FUTURE_N.Zableckis
.pdf
Atsisiųsti PDF • 4.29MB

  • Leidinio „Istorinių parkų priežiūros vadovas biologinei įvairovei išsaugoti“ pristatymas, Jūratė Sendžikaitė, Leonas Jarašius, VšĮ Pelkių atkūrimo ir apsaugos fondas

3. LAT-LIT leidinys. J.Sendzikaite
.pdf
Atsisiųsti PDF • 6.46MB

  • Projekto vietovių biologinė įvairovė, Leonas Jarašius, VšĮ Pelkių atkūrimo ir apsaugos fondas

Projekto vietovių biologinė įvairovė
.pdf
Atsisiųsti PDF • 4.61MB

  • Biologinės įvairovės būklės gerinimo darbai istoriniuose dvarų parkuose, Žydrūnas Sinkevičius, VšĮ Pelkių atkūrimo ir apsaugos fondas

5. Biologinės įvairovės būklės gerinimo darbai istoriniuose dvarų parkuose Z
. Sinkevicius
Atsisiųsti SINKEVICIUS • 10.27MB

  • Biologinė įvairovė ir jos būklės pagerinimas. Renavo dvaro sodybos pavyzdys. Deividas Makavičius, Nomeda Vėlavičienė, Renavo dvaro sodybos direktorius ir muziejininkė

6. Renavo dvaro pavyzdys D Makavicius N Velaviciene
.pdf
Atsisiųsti PDF • 12.46MB

  • Paskaita apie šikšnosparnius. Šikšnosparnių paslaptys bei monitoringas naudojant ultragarsinius detektorius, Deividas Makavičius, Šikšnosparnių apsaugos Lietuvoje draugijos pirmininkas

7. Šikšnosparnių paslaptys D. Makavičiuspptx
.pdf
Atsisiųsti PDF • 4.92MB

  • Preilių parko priežiūra ir išsaugojimas, Sanda Čingule-Vinogradova, Preilių parko vadovė

8. Preilių parko priežiūra ir išsaugojimas S Čingule-Vinogradova
.pdf
Atsisiųsti PDF • 17.41MB

  • Aplinkai draugiškas istorinio parko tvarkymas Augšdaugavos rajone, Latgalės regione, Jolanta Bāra, Natūralių išteklių departamento vadovė Augšdaugavos rajone

9. Aplinkai draugiškas istorinio parko tvarkymas Augšdaugavos rajone J Bara
.pdf
Atsisiųsti PDF • 3.38MB

P.S. Siūlome pasižiūrėti naujausią LRT PLIUS kanalo laidą „Atspindžiai. Paveldo kolekcija. Kamariškių dvaras“, į eterį išėjusią rugsėjo 10 d., t. y. jau kitą dieną vos pasibaigus mūsų seminarui. Kamariškių dvarą naujam gyvenimui prikelia jauna, ambicinga, kūrybinga ir visuomenės skaudulius siekianti spręsti ir gydyti VšĮ Inovatorių slėnis komanda. Nuoširdžiai linkime jai sėkmės ir džiaugiamės, kad mūsų projektas prisideda prie dvaro aplinkos atkūrimo.

Laidą galite pažiūrėti


Projektas “Vandens telkinių Latvijoje ir Lietuvoje ekologinių sąlygų pagerinimas” („LLI-476 Išsaugok praeitį ateičiai“ ) 2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programa. Projekto bendra vertė – 1 030 848,12 Eur, iš jų – bendrasis Europos regioninės plėtros fondo finansavimas – 876 220,89 Eur.


Projekto tikslas – padidinti organizacijų, dalyvaujančių istorinių parkų atkūrimo ir jų priežiūros veiklose, pajėgumus Šiaurės Rytų Lietuvos ir Latgalos regionuose pasitelkiant modernias ir plačiai apimančias teritorijų tvarkymo nuostatas, apjungiančias istorines, gamtos ir biologinės įvairovės bei kaimiškojo kraštovaizdžio vertybes ir aspektus.​


Informacija parengta naudojant Europos Sąjungos finansinę paramą.


Už turinį atsako VĮ Pelkių atkūrimo ir apsaugos fondas. Straipsnio turinys nebūtinai atitinka oficialią Europos Sąjungos poziciją.


Programos tinklapis www.latlit.eu.

ES tinklapis www.europa.eu.

108 peržiūros0 komentarų

Comentários


bottom of page