top of page

Praktinės žinios apie pelkių atkūrimą –  parengtose gairėse



Baltosios Vokės pelkė
Baltosios Vokės pelkė


„Pelkių atkūrimo ir apsaugos fondas“ parengė gaires apie pelkių atkūrimą – viliamasi, kad daugėjant praktinės informacijos apie Lietuvos pelkes ir jų atkūrimo procesus, į pelkių apsaugą įsitrauks vis daugiau akademinės bendruomenės, aplinkosaugininkų, atsiras daugiau srityje besispecializuojančių hidrotechnikų, melioracijos, žemės ūkio ir kitų specialistų, žemės savininkų.


„Leidinyje remiamės ir kaimyninės Lenkijos patirtimi – tai jungtinis Lietuvos Lenkijos projektas, skirtas keistis žiniomis, atkuriant pelkes, ir sutelkti jėgas į pasienyje esančius durpynus bei jų atkūrimą. Leidinys buvo parengtas Lenkijos ir Islandijos mokslininkų metodinės medžiagos pagrindu, pritaikant žinias Lietuvos kontekstui, ir papildant mūsų ekspertų parengta informacija. Šis leidinys – ne tik vertingas Lietuvai savo turiniu, bet ir leidžia stiprinti bendradarbiavimą pelkių apsaugai tarp Europos šalių mokslininkų ir aplinkosaugos ekspertų“, − sako „Pelkių atkūrimo ir apsaugos fondo“ specialistė, projekto vadovė Kristina Dapkūnienė.


Leidinyje apžvelgiamos istorinės pelkių sausinimo ir naikinimo priežastys bei sukeltos lokalios ir globalios pasekmės, durpynų ekologinio atkūrimo svarba. „Europos Sąjungos priimtas Gamtos atkūrimo reglamentas įpareigoja šalis atkurti pelkes, todėl šių žinių prireiks visiems, tiek apie tai, kokią reikšmę pelkių atkūrimas turi siekiant švelninti klimato kaitą, tiek praktinio žinojimo, kaip planuoti ir įgyvendinti pelkių atkūrimo veiklas“, − sako K. Dapkūnienė.


Leidinys turtingas ne tik teorinių žinių, bet ir praktinės informacijos – tie, kas domisi galimybėmis atkurti pelkes savo sklype, ras veiksmų „žemėlapį“, padėsiantį suprasti, kaip atrodo pasirengimo atkūrimui procedūros. „Pirmą kartą Lietuvoje įgyvendinome bandymą sukonstruoti savotišką „gidą“ – nuo to į kokias institucijas pelkę siekiantis atkurti žmogus turi kreiptis, kokius dokumentus parengti, iki reikalingų specialistų konsultacijų ir net užtvankų įrengimo sklype instrukcijų. Šią leidinio dalį sieksime išleisti ir atskirai, kad ji būtų trumpa ir aiškiai išdėstyta, tinkama naudotis ūkininkams, juos konsultuojantiems savivaldybių specialistams ir visai visuomenei, nes tokių užklausų sulaukiame jau dabar – jau yra norinčiųjų atkurti pelkes savo sklypuose dėl aplikosauginių priežasčių“, − paaiškina „Pelkių atkūrimo ir apsaugos fondo“ specialistė.


Leidinys paremtas Lietuvos, Lenkijos ir kitų Europos šalių gerąja patirtimi, atkuriant pažeistas pelkių ir kitų durpynų ekosistemas. Šis leidinys yra 2021–2027 m. Interreg VI-A Lietuvos-Lenkijos programos ir projekto partnerių lėšomis finansuojamo tarptautinio projekto Žemės ūkio paskirties durpynų atkūrimo skatinimas, didinant tikslinių grupių gebėjimus Lietuvos ir Lenkijos pasienio regione (SavePeatLands) dalis.


Leidinį rasite čia.


 

 

 

 
 
 

コメント


bottom of page