top of page

Pagalba migruojantiems varliagyviams KleboniškyjePaskutinį kovo šeštadienį Kleboniškio miško (Kaunas) pakraštyje VŠĮ Pelkių atkūrimo ir apsaugos fondo, Kleboniškio ir Kauno Tado Ivanausko progimnazijos bendruomenių iniciatyva įvyko pavasarinė talka, skirta migruojančių varliagyvių apsaugai. Talkininkai padėjo įrengti laikinus apsauginius atitvarus, skirtus užtikrinti saugią varliagyvių migraciją Kleboniškio gatvės atkarpoje nuo miško pradžios iki įvažiavimo į Eigulių vandenvietės teritoriją.


Organizatorių ir talkininkų pastangomis nutiestas 0,5 km ilgio ir 0,5 aukščio metalinio tinklo (dengto PVC danga, akis – 19 mm × 19 mm) atitvaras-tvorelė. Ties atitvaro kraštu kas 15–20 m iškastos duobelės, į kurias įleisti 12 l talpos perforuoti, t. y. su specialiai pragręžtomis mažomis skylutėmis (skirtomis vandens ištekėjimui), plastikiniai kibirai. Būtent į šiuos kibirus susirinks migruojantys varliagyviai. Jie negalės tiesiogiai įšokuoti į važiuojamąją kelio dalį, todėl judės palei atitvarą tol, kol sukris į žemės įkastus surenkamuosius kibirus.


Į kibirus susirinkusius varliagyvius kasdien (bent vieną kartą per parą) saugiai perkelti į kitą kelio pusę įsipareigojo Kauno Tado Ivanausko progimnazijos mokiniai (darbo dienomis) ir Kleboniškio bendruomenės atstovai (savaitgaliais). Akcija bus vykdoma iki varliagyvių migracijos pabaigos.
Varliagyviai – svarbi gamtos dalis, tačiau dėl buveinių nykimo, cheminių medžiagų naudojimo žemės ūkyje ir kitų žmogaus veiklos nulemtų priežasčių jų populiacijos nyksta tiek lokaliu, tiek ir globaliu mastais. Varliagyviai yra naudingi ir žmogui, nes surenka daug sodo ir daržo kenkėjų: minta įvairiais vabzdžiais – uodais, vabalais, besparniais ir kt. Rupūžės minta šliužais, kurių kiti gyvūnai neliečia, jos bene vienintelės naikina kolorado vabalus ir jų lervas.


Nors užsitęsęs vėsus pavasaris Lietuvoje vis dar sunkiai budina iš žiemos miego varliagyvius, tačiau jau yra pirmųjų nenuoramų, nedrąsiai paliekančių saugias žiemavietes. Vos ištirpus sniegui ir ledui bei pakankamai įšilus orams varliagyviai atkunta ir skuba nerštaviečių link, tapdami vienais pirmųjų tikro pavasario pranašų. Pirmosios pabunda pievinės varlės, vėliau – rupūžės, o orams vis labiau šylant paskutiniosios atkunta žaliosios varlės. Kad pasiektų nerštui tinkamus vandens telkinius joms tenka nušokuoti net kelis kilometrus. Deja, pakeliui jų laukia įvairūs pavojai – nemažai varliagyvių žūsta po automobilių ratais, kai tik bando kirsti žmogaus nutiestus kelius ir gatves.


Kad varliagyviai galėtų saugiai migruoti įrengiamos nuolatinės gelžbetonio tvorelės su specialiomis pralaidomis arba statomi laikini atitvarai. Tinkamose vietose įrengtos apsaugos apriboja varliagyvių patekimą ant važiuojamosios kelio dalies. Nors nuolatinės tvorelės yra gana brangus inžinerinis įrenginys, tačiau užtikrina ilgalaikę gyvūnų apsaugą. Tvorelių įrengimui būtinas bendras inžinierių ir varliagyvių biologiją išmanančių ekologų darbas. Nors tokios apsaugos gana įprastos daugelyje užsienio šalių, tačiau kol kas Lietuvoje jos įrengtos tik 4-iose vietovėse, esančiose Veisiejų, Varnių, ir Pavilnių regioniniuose parkuose.


Ne mažiau svarbi ir laikina pagalba varliagyviams, ypač pavasario migracijų metu. Kauno mieste plytintis Kleboniškio miškas yra mėgstama kauniečių pasivaikščiojimo vieta. Miško takeliai ir greta vingiuojančios Neries pakrantė traukia ne tik gamtos prieglobsčio ieškančius miestiečius, bet ir varliagyvius, kurie čia randa tinkamas buveines. Greta Kleboniškio gatvės esančiame mišriame miške po kelmais ir puvenomis, duobelėse ir giliuose graužikų ar kurmių urveliuose gausu puikių drėgnų slėptuvių, kuriose žiemą temperatūra nenukrenta žemiau nulio. Čia žiemoja daugybė rupūžių. Jos labai konservatyvios – visada migruoja į tas pačias vietas.


Atšilus orams varliagyviai gana greitai palieka žiemavietes ir juda upės link, deja pakeliui joms reikia kirsti judrią Kleboniškio gatvę. Todėl džiaugiamės, kad pavyko laiku imtis priemonių varliagyvių saugumui užtikrinti šioje Kauno miesto dalyje.


Kviečiame ir kitų miestų ir miestelių bendruomenes jungtis prie šios pavasariškos iniciatyvos ir saugoti mūsų krašto varliagyvius!


Nerijaus Zableckio, Žydrūno Sinkevičiaus ir Laimos Šveistytės nuotraukos52 peržiūros0 komentarų

Comments


bottom of page